Budzisz się z bólem placów i głowy? Tuż po wstaniu z łóżka brakuje Ci energii? A może masz problemy z cerą? Wszystko to może być sygnałem, że śpisz na niewłaściwie dobranym materacu. Jak to rozpoznać? Jakie symptomy o tym świadczą? Oto 5 negatywnych skutków wyboru złego rozwiązania?
Bóle kręgosłupa, karku i głowy
Dużą cześć doby człowiek spędza w pozycji siedzącej lub stojącej. Przez ten czas z kręgosłupa odpływa płyn rdzeniowy. Podczas snu organizm zyskuje szansę wyrównanie jego niedoborów w przestrzeni międzykręgowej, co eliminuje ryzyko powstawania dolegliwości bólowych oraz sprawia, że człowiek budzi się rano wypoczęty i pełen energii.
Żeby jednak było to możliwe, należy zadbać o optymalne warunki wypoczynku. Kluczem do sukcesu jest wygodny materac o odpowiedniej twardości. W ofercie ARTSLEEP dostępne są zróżnicowane modele. Każdy użytkownik bez trudu znajdzie więc rozwiązanie idealnie dopasowane do jego potrzeb i preferencji. Marka istnieje na rynku od 2008 roku i stale rozwija swoje produkty. Doskonale bowiem wie, jak ważny jest zdrowy sen.
Szkodliwy jest zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac. W przypadku tego pierwszego kręgosłup nie zyskuje prawidłowego podparcia, przez co wygina się, przyjmując nienaturalny kształt. Skutkuje to bolesnym napięciem mięśni w odcinkach piersiowym i lędźwiowym. Na szczęście, zbyt miękki materac dosyć łatwo rozpoznać po uczuciu „zapadania się” ciała po ułożeniu się na nim.
W dość powszechnej opinii utarło się przekonanie, że najzdrowszym rozwiązaniem jest twardy materac. Niestety i on nie uchroni nas od dolegliwości bólowych, jeśli będzie zbyt twardy. Sygnałem świadczącym o tym jest ból w dolnej i górnej części pleców. Często towarzyszy temu mrowienie i drętwienie kończyn – zbyt twarde podłoże uciska ciało, przez co krew nie może przez nie swobodnie przepływać.
Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac nierównomiernie podpiera sylwetkę. W długoletniej perspektywie może to doprowadzić nawet do trwałych wad postawy lub zwyrodnień. Konsekwencją spania na złym materacu jest także występowanie tuż po przebudzeniu bólów karku i głowy.
Bezsenność i niewyspanie
Spanie na niewłaściwie dobranym materacu sprawia, że mięśnie karku i pleców nie mają szansy na regenerację. Cały czas bowiem są napięte i pracują, by utrzymać odpowiednią linię kręgosłupa. To prosta droga do bezsenności oraz tego, by przewracać się z boku na bok i nie wysypiać należycie.
Dodatkowo, jak zostało wspomniane, źle dobrany materac uciska na ciało, co blokuje swobodny przepływ krwi. To zaś nie tylko skutkuje odrętwieniem kończyn, ale i wymusza częstą zmianę pozycji w trakcie snu. Konsekwencją tego są trudności z zasypianiem i gorsza jakość wypoczynku w ogóle.
Nasilenie objawów alergii
Wybierając materac, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy jest wygodny i dopasowany pod względem twardości do preferencji użytkownika, ale i na rodzaj zastosowanych materiałów. Niektóre tkaniny i tworzywa wręcz przyciągają bakterie i roztocza, stając się dla nich istną wylęgarnią. W przypadku alergików przyczynia się to do nasilenia objawów alergii. Astmatykom zaś przysparza trudności z oddychaniem. Z kolei cierpiące na atopowe zapalenie skóry mogą uskarżać się na swędzące wysypki. Jest to również niebezpieczne dla najmłodszych.

Dlatego wybierając materac, należy zadbać o to, aby był on wykonany z materiałów o właściwościach antyalergicznych i przeciwgrzybicznych. Dobrze sprawdza się zwłaszcza lateks. Warto również dokupić specjalny pokrowiec. Nie tylko wydłuży on żywotność materaca i zabezpieczy go przed uszkodzeniami i plamami, ale również sprawi, że do jego wnętrza przedostawać się będzie zdecydowanie mniej roztoczy i bakterii.
Istotne znaczenie ma także rodzaj zastosowanych wewnątrz materaca technologii. Jeśli produkt będzie dobrze odprowadzać pot i zapewniać odpowiednią wentylację, drobnoustroje chorobotwórcze nie będą miały szansy na rozwój.
Rozdrażnienie i spadek koncentracji
Niedostateczna ilość snu lub jego pogorszona jakość powoduje wzrost kortyzolu w organizmie. Nie bez powodu nazywany jest on hormonem stresu. Jego zwiększona ilość sprawia, że łatwo wpadamy w zdenerwowanie. Drażnią nas nawet błahostki, co odreagowujemy na bliskich i współpracownikach. W konsekwencji cierpi na tym nasze życie rodzinne, towarzyskie oraz zawodowe.
Konsekwencją nieodpowiedniego doboru materaca są również problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. W konsekwencji dochodzi do spadku efektywności w pracy oraz częstszego popełniania błędów. Może to rodzić szereg problemów – od braku premii począwszy, a zakończywszy na zwolnieniu. Potęguje to tylko stres, zdecydowanie obniżając poczucie zadowolenia z życia.
Problemy z cerą
Wspomniany wzrost kortyzolu w organizmie spowodowany pogorszoną jakością snu ma jeszcze jedną negatywną konsekwencję – sprzyja występowaniu problemów skórnych na powierzchni twarzy. Swoje piętno odciska także zmęczenie. Cera jest nie tylko pełna nieestetycznie wyglądających wykwitów, ale i ziemista oraz pozbawiona blasku.
Co więcej, traci na swej elastyczności i szybciej się starzeje. Z czasem pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek. Brak należytego wypoczynku objawia się także powstawaniem tzw. worków pod oczami. Wszystko to sprawia, że nasza samoocena spada.
Niewłaściwie dobrany materac może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Powyższe 5 przykładów nie wyczerpuje jednak katalogu symptomów z tym związanych, jednak wskazuje najczęstsze. Wśród innych objawów, które również mogą wynikać ze źle wybranego materaca, wymienić można wzrost uczucia głodu i zwiększoną chęć sięgania po słodycze, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu wagi.