Materac, jak każda inna rzecz, podlega zużyciu. Bywa jednak, że jego fatalny stan jest bagatelizowany. Tymczasem może on niekorzystnie wpływać na jakość snu. Warto więc zdecydować się na wymianę materaca w odpowiednim momencie. Kiedy należy to zrobić?
Skutki złego stanu materaca
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak negatywne konsekwencje może wywoływać spanie na starym i zużytym materacu. Powoduje ono m.in.:
- bezsenność,
- zmęczenie,
- brak koncentracji,
- drażliwość,
- roztargnienie,
- bóle kręgosłupa oraz karku,
- ciągłe uczucie głodu.
Objawy te w perspektywie długookresowej mogą nawet zaburzyć normalne funkcjonowanie. Wywołują bowiem ogólne uczucie niezadowolenia z życia. Zmniejszają produktywność organizmu, co skutkuje pogorszeniem wyników w pracy, przyspieszają procesy starzenia się, wywołują apatię i są powodem przybierania na wadze. Nie warto więc zwlekać z wymianą materaca, jeśli zauważy się pierwsze oznaki jego zużycia.
Kiedy wymienić materac na nowy?
Generalna zasada głosi, że materac powinno wymieniać się co 7 lat. Nie każdy jednak produkt będzie po tym okresie nadawał się wyłącznie do wyrzucenia. Po tak długim czasie eksploatacji należy mu się jednak dobrze przyjrzeć, by w porę wymienić go na nowy model. W jakich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa wymiana? Jeśli:
- sprężyny materaca wbijają się w ciało użytkownika podczas każdego ruchu,
- na powierzchni materaca da się wyczuć grudki w wypełnieniu lub zagłębienia,
- w centralnej części materaca powstało zagłębienie, w które użytkownik się zsuwa podczas snu,
- powłoka materaca jest uszkodzona, rozpada się lub ma guzki,
- materac stracił elastyczność,
- po ściągnięciu pokrowca unosi się pył (dotyczy to materaców lateksowych).
Warto również wsłuchać się w oznaki, jakie daje ciało. Nawet materac bez widocznych symptomów zużycia może po wielu latach eksploatacji po prostu przestać być wygodnym. Jeżeli więc użytkownik odczuwa problemy ze snem lub budzi się z bólem pleców bądź karku, powinien się zastanowić, czy ich przyczyną nie jest przypadkiem zła kondycja materaca.
Jeżeli materac jest w złej kondycji, a użytkownikowi brakuje środków na zakup nowego wariantu, może zdecydować się na rozwiązanie alternatywne, czyli materac nawierzchniowy, którym przykryje stary model. W zależności od potrzeb może on zmiękczyć, utwardzić lub po prostu wyrównać powierzchnię spania. To praktyczne, acz tymczasowe rozwiązanie. Gdy materac jest bardzo zniszczony, topper niestety nie pomoże.
Dlaczego warto wymienić materac po 7 latach użytkowania?
Decyzję o wymianie materaca na nowy najczęściej podejmuje się, kiedy przestaje on ładnie wyglądać lub nie da się go komfortowo użytkować. Tymczasem ani względy estetyczne, ani wygoda nie są w tym przypadku najważniejsze. Istotne są także względy higieniczne. Szacuje się, że po 10 latach eksploatacji materaca znajduje się w nim około 2 milionów roztoczy.
Kurz, łupież, pot, martwy naskórek oraz inne drobinki organiczne i nieorganiczne – wszystko to materac wchłania każdego dnia, a ciepłe, lekko wilgotne środowisko, które wytwarza się podczas spania to miejsce idealne do rozwoju drobnoustrojów, w tym bakterii oraz niektórych grzybów. Po 7 latach użytkowania jest więc naprawdę poważnie zanieczyszczony, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać na nim żadnych zabrudzeń.

Długi okres gwarancyjny, który zapewnia wielu producentów, oznacza tyle, że przez określony czas materac nie straci swoich właściwości fizycznych i będzie służył użytkownikowi w określony sposób, nie zaś że produkt będzie wolny od działania roztoczy i bakterii. Wymiany mogą wymagać więc nawet te materace, których okres gwarancyjny jeszcze się nie skończył.
Ponadto, ciało człowieka cały czas się zmienia. Model, który jeszcze 7 lat temu był idealny, teraz może nie gwarantować odpowiedniego podparcia kręgosłupowi lub być za miękki. Z wiekiem modyfikacji ulegają również i preferencje użytkownika, które również wpływają na to, jaki materac ostatecznie zostanie wybrany.
Jak przedłużyć żywotność materaca?
Żeby materac zachował swoje walory użytkowe i estetyczne jak najdłużej, warto o niego zadbać. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem, jaki należy wykonać, by przedłużyć jego żywotność, jest zakup pokrowca. Pozwala on nie tylko uniknąć zabrudzeń, ale i ogranicza wchłanianie roztoczy, kurzu oraz innych organicznych i nieorganicznych drobinek. Systematyczne pranie pokrowca w wysokiej temperaturze umożliwi zachowanie higieny.
Oferta rynkowa pokrowców na materace jest niezwykle zróżnicowana. Dostępne są m.in. warianty antybakteryjne, antystresowe czy też utrzymujące ciepło. Każdy więc znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. Przy wyborze odpowiedniego modelu przyjrzeć należy się jednak nie tylko jego właściwościom, ale i maksymalnej temperaturze, w jakiej można go prać. Minimum to 60 st., co pozwala pozbyć się drobnoustrojów.
Co więcej, materac, podobnie jak sypialnię, należy regularnie wietrzyć. Czynność ta znakomicie odświeża i pozwala usunąć drobiny potu zalegające wewnątrz posłania. Żeby przedłużyć żywotność materaca, warto go obracać co pewien czas. Korzystanie z dwóch stron produktu sprawi, że obydwie płaszczyzny będą się zużywać równomiernie, a przede wszystkim wolniej.
Istotną kwestią jest także prawidłowy dobór stelaża, na którym ułożony jest materac. Na przykład w przypadku modeli piankowych i lateksowych powinien być to wariant elastyczny. Pozwoli to na zachowanie właściwości materaca przez długi czas.