Zakup materaca dla pary to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy bowiem wziąć cechy fizyczne, potrzeby i preferencje dwóch użytkowników. Wówczas każda ze śpiących na materacu osób będzie odczuwała komfort i obudzi się wypoczęta. Jak więc wybrać optymalne rozwiązanie dla dwojga?
Materac dla dwojga – kluczowe cechy
Nieodpowiednio dobrany materac nie tylko obniża komfort snu, przez co użytkownik budzi się niewyspany, ale i ma negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Wywołuje bowiem bóle mięśni i kręgosłupa. Co więcej, brak odpowiedniego dopasowania wpływa niekorzystnie na sam materac, gdyż przyspiesza jego zużycie. Dlatego tak ważne jest, by podjąć przemyślaną decyzję.
O ile dobór materaca dla jednej osoby nie nastręcza zbyt wiele trudności, tak w przypadku pary zaczynają się schody. Jak bowiem zostało wspomniane, podejmując decyzję, należy uwzględnić oczekiwania i potrzeby dwóch użytkowników. Żeby zapewniać wygodę obojgu partnerom, materac dla pary powinien spełniać określone cechy, w tym:
- mieć odpowiednią szerokość – minimum to 140 cm (po 70 cm dla każdej osoby),
- być dostosowany do wagi cięższej osoby,
- cechować się elastycznością punktową, która sprawia, że ugina się on tylko w miejscu nacisku,
- mieć równą powierzchnię i nie zawierać szczelin.
Jeden materac czy dwa? Oto jest pytanie
Kupując materac dla dwojga, zasadniczo ma się dwie możliwości. Pierwsza to jeden wspólny, duży materac, a druga – dwa oddzielne o mniejszej powierzchni. Która z tych opcji jest lepsza? Obie mają swoje zalety i wady.
Jeden materac:
+ mniejsze koszty (jeden materac będzie tańszy niż dwa)
+brak przerwy powstającej pomiędzy dwoma materacami
– trudności w dopasowaniu optymalnego stopnia twardości, co pogarsza komfort wypoczynku
Dwa materace:
+ wygoda (zastosowanie różnych materacy pozwala dopasować stopień ich twardości oraz właściwości do indywidualnych potrzeb użytkowników)
+ mobilność (dwa lżejsze materace łatwiej przenosić i obracać)
– większe koszty
– przerwa między materacami, którą jednak można zniwelować, stosując materac nawierzchniowy lub specjalny łącznik

Na które rozwiązanie warto więc się zdecydować? Jeżeli partnerzy niewiele różnią się od siebie pod względem wzrostu i wagi, preferują tę samą pozycję spania oraz podobną twardość materaca, nie ma potrzeby, aby kupowali dwa osobne rozwiązania. Gdy zaś wolą odmienne twardości i pozycje spania, a występująca pomiędzy nimi różnica w wadze lub wzroście jest duża, wówczas powinni wybrać dwie opcje, co zapewni im komfort wypoczynku.
Materace typu Adam i Ewa
Oferta rynkowa materacy jest niezwykle zróżnicowana. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom par, producenci stworzyli całą gamę produktów specjalnie dedykowanym dla dwojga. Występują one pod różnymi nazwami: materace dualsleep, materace małżeńskie czy też materace Adam i Ewa, Penelopa i Odyseusz bądź Reja i Kronos. Spośród innych dostępnych na rynku rozwiązań wyróżnia je specjalna budowa – jedna powierzchnia ma dwa stopnie twardości.
Dzięki takiej konstrukcji istnieje możliwość dopasowania jednego materaca do preferencji i potrzeb obojga użytkowników. Nawet partnerzy znacząco różniący się od siebie pod względem wagi będą odczuwali wysoki komfort. Atutem rozwiązań tego typu jest także brak szczeliny pomiędzy powierzchniami o różnym stopniu twardości, co eliminuje konieczność stosowania materaca nawierzchniowego. Brak uskoków to kolejna zaleta.
Co więcej, materace typu Adam i Ewa można dopasować także pod względem sylwetki, decydując się na damską i męską część. Ta pierwsza zapewnia lepsze podparcie bioder. Druga zaś jest wzmocniona na barkach.
Jaki rodzaj materaca wybrać?
Rodzaj materaca to istotny parametr, który również warto wziąć pod uwagę przy wyborze rozwiązania dla dwojga. Wpływa on nie tylko na komfort użytkowania modelu, ale także jego wytrzymałość. Co więc sprawdza się w przypadku par?
- Materac kieszeniowy (pocket). Wyposażony jest w system sprężyn umieszczonych w osobnych kieszeniach, co zapewnia elastyczność punktową. Ta zaś przekłada się na wysoki komfort użytkowania. Liczba sprężyn wynosi 272 szt./m2.
- Materac multipocket. Podobnie jak poprzednik ma sprężyny w osobnych kieszeniach, jednak ich liczba jest większa – 508 szt./m2, co przekłada się na większą wygodę użytkowania, ale też wyższą cenę materaca.
- Materac luxpocket. Jest wyposażony w jeszcze więcej sprężyn – 1000 szt./m2. To niezwykle komfortowy i wytrzymały produkt z segmentu premium, co nie pozostaje bez wpływu na jego cenę.
- Materac lateksowy. Podobnie jak poprzednicy odznacza się elastycznością punktową. Oferuje wysoko komfort użytkowania, a także wykazuje właściwości ortopedyczne i antyalergiczne. Jest szczególnie polecany alergikom, osobom z nadwagą oraz osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa.
- Materac wysokoelastyczny. Dzięki wysokiej sprężystości to wygodne rozwiązanie. Ma właściwości ortopedyczne i antyalergiczne, a ponadto wykazuje dużą odporność na odkształcenia. Jest wytrzymały. Należy jednak do kategorii premium, stąd też jego cena nie wszystkim może przypaść do gustu.
- Materac hydrożelowy. Jeżeli podczas snu z partnerem nadmierne ciepło to główny czynnik, który sprawia, że wypoczynek jest mniej komfortowy, warto sięgnąć po materac wykonany z materiału wykazującego właściwości chłodzącego. Do grupy takich tworzyw zalicza się m.in. hydrożel, który obniża temperaturę ciała o około 3 stopnie. Dodatkowo daje uczucie świeżości. Jest więc polecany osobom, które przegrzewają się podczas snu lub borykają z problemem nadmiernej potliwości.